Eleştirel - Yaratıcı Düşünme ve Davranış Araştırmaları Laboratuvarı
Eleştirel - Yaratıcı Düşünme ve Davranış Araştırmaları Laboratuvarı
ELYADAL Menü Bar
 

Genç ve Yaratıcı Bilim: Akademik Farkındalık Seminerleri

Genç ve Yaratıcı Bilim: Akademik Farkındalık Seminerleri


ELYADAL'dan Haberler

İstatistiksel Formüller ve Tablolar kitapçığının PDF sürümünü (2.69 MB) indirmek için farenin sağ tuşunu kullanarak "Farklı Kaydet / Save As" seçeneğini işaretleyiniz.
Akademik Yazım Kuralları Kitapçığı'nın PDF sürümünü (345 KB) indirmek için farenin sağ tuşunu kullanarak "Farklı Kaydet / Save As" seçeneğini işaretleyiniz.
PiVOLKA'nın 17. sayısı çıktı.
[PDF - 1.00MB]

 

Bu İnternet Sitesinde "ya da" Her Zaman Ayrı Yazılır


 

ELYADAL Hakkında
ELYADAL.ORG, Başkent Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde çalışan ELYADAL Araştırma Laboratuvarı'nın paylaşım alanıdır.

Bizleri, bu Laboratuvarı kurmaya yönelten ve ortak çalışmalar planlamaya iten en önemli etken, bilime ve bilimsel yönteme bakış açımız oldu. Bu amaç doğrultusunda işletme, iktisat, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, psikoloji ve diğer alanlardan öğretim elemanları ve öğrenciler biraraya gelerek, bilime yönelik tartışmaları ve çalışmaları yürütecek Laboratuvar ekibini kurdu.

Genel olarak bilime bakış açımız 4 madde ile özetlenebilir: (1) merak, (2) soru sorma, (3) araştırma, (4) paylaşma.
>>>
 

    
 

Ben manevi miras olarak hiçbir nass-ı kat'i, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış düstur bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır.

Mustafa Kemal Atatürk

 

  

Üniversite Öğrencilerine Açık Mektup

üniversite öğrencilerine açık mektup

Neden bir üniversitede okuyorum? Kaç üniversite öğrencisi bu soruyu kendine sormuştur acaba; ya da daha önemlisi kaç öğrenci açık yüreklilikle bu sorunun cevabını vermeye çalışmıştır? Henüz çok başlarında olduğum akademik yaşantımda, bu soruya verilen cevapları değişik üniversitelerin değişik bölümlerindeki öğrencilerden duyma şansına eriştim, ama duyduğum cevapların -en azından benim için- çok tatmin edici olduğunu söyleyemem.  Devamı için...

 


Öğretim Elemanlarına Açık Mektup
 

öğretim elemanlarına açık mektup

İnsanların bilimle tanışıklıkları ilk ne zaman gerçekleşiyor? Elbette bu sorunun cevabı bireylerin ilgi alanlarına veya koşullara göre farklılık gösterir. Ancak bizim ülkemizde sanırım bilimle tam anlamıyla tanışmamız, üniversite kapısından içeriye attığımız ilk adımla aynı zamana denk düşüyor. Söz konusu kapıdan içeri girdikten sonra da farklı ilişkiler kurulmaya başlanıyor.  Devamı için...

 


Ülkemizin Kaçırdığı En Büyük Eğitim Projesi: Köy Enstitüleri

ülkemizin kaçırdığı en büyük eğitim projesi: köy enstitüleri

Son yıllarda 17 Nisan'da Köy Enstitüleri’nin kuruluş yıldönümünün kutlanması sevindirici. Cumhuriyetin bu ulvi projesinin amacı; köyden gelen yetenekli çocukların tam donanımlı olarak yetiştikten sonra, tekrar köylerine dönerek geride kalan ve okuma fırsatı veya olanağı bulmamışları eğiterek ülkenin okuryazar düzeyini yukarı taşımasıydı. Köy Enstitüleri’nin o günkü eğitim yöntemi gününün en ileri eğitim yönteminden daha donanımlıydı. Bu modelde teorik ve pratik eğitim birlikte alınıyordu.  Devamı için...

 

 

 

 

23 Ekim 2003'den itibaren farklı (unique) ziyaretçi sayısı:
© 2003 - 2009, Son Güncelleme: 29-05-2009
Eleştirel - Yaratıcı Düşünme ve Davranış Araştırmaları Laboratuvarı
Başkent Üniversitesi, Psikoloji Bölümü, Bağlıca Kampüsü, Ankara
Tel: 0312 - 2341010 / 1645
e-posta: info@elyadal.org
- Site Haritası -